Canonical URL Nedir? Neden Gereklidir?

Yazar: 2 ay önce yayınlandı

SEO her web sitesi için önemlidir. Canonical URL, müşterinizin web sitesinin arama motorları tarafından cezalandırılmamasını ve SEO’nun güçlü olmasını sağlamada kritik bir rol oynar. Farklı URL’ler aynı içeriğe veya web sayfasına işaret eder. Bu da arama motorlarının kafasının karışmamasını sağlar. Ayrıca hangi URL’lerin aynı veya oldukça benzer içeriğe sahip olduğunu bildirmeye yardımcı olabilir.

İster standart URL’lere aşina olun ister rel=‘canonical’ terimini daha önce hiç görmemiş olun, müşterinizin çevrimiçi mağazasının tamamen arama motoru için optimize edilme yolunda olması için bilmeniz gereken ayrıntıları kolayca öğrenebilirsiniz.

Kurallı hale getirmenin nasıl düzgün bir şekilde kullanılacağını ve Canonical URL’lerin nasıl ayarlanacağını anlamak, herhangi bir SEO için temel bilgidir ve bunların yanlış uygulanması, sitenizin performansını olumsuz yönde etkileyen yaygın sorunlara neden olabilir.

Canonical URL ilk olarak 2009’da web yöneticilerinin birden çok URL’den erişilebilen yinelenen veya büyük ölçüde benzer içeriğin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için tanıtılmıştır. Ancak Canonical etiketleri doğru bir şekilde kullanmak için bunların ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve nasıl uygulanacağını anlamanız gerekir.

Standart URL, Google’ın bir dizi yinelenen sayfanın ‘ana’ sürümü olarak gördüğü bir URL’dir. Bunu orijinal bir sanat eseri ile kopyaları veya baskıları arasındaki fark olarak düşünün. Bu Canonical URL, Google’ın dizine ekleyeceği ve Google aramasında kullanıcılara potansiyel olarak döndüreceği şeydir.

Canonical URL, belirli URL’lerin tümünün bir ana sayfayla ilgili olduğunu arama motorlarına belirtmek için kullanılabilen bir bağlantı öğesidir. Kısacası arama sonuçlarında bir URL’nin hangi sürümünün görünmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu yararlıdır, çünkü bazı durumlarda, birden çok URL veya farklı web siteleri aracılığıyla tamamen erişilebilen içeriğe sahip olabileceğiniz durumlarda, yinelenen içeriğin sıralamaları olumsuz etkilemesini önlemek için standart URL’ler kullanabilirsiniz.

Canonical URL Nedir?

Canonical URL Nedir?

Canonical URL (rel=‘canonical’), yinelenen, neredeyse yinelenen ve benzer sayfalar için ana sürümü tanımlayan bir HTML kodu snippet’idir. Başka bir deyişle, farklı URL’ler altında aynı veya benzer içeriğe sahipseniz, hangi sürümün ana sürüm olduğunu seçebilirsiniz. Dolayısıyla dizine eklenmesi gerektiğini belirtmek için kurallı etiketler kullanabilirsiniz.

Canonical URL basit ve tutarlı sözdizimi kullanır ve bir web sayfasının <head> bölümüne yerleştirilir:

 • <link rel=“canonical” href=“https://example.com/sample-page/” />

İşte bu kodun her bir parçasının sade anlamı:

 • link rel=“canonical”: Bu etiketteki bağlantı, bu sayfanın ana (standart) versiyonudur.
 • href=“https://example.com/sample-page/”: Kurallı sürüm bu URL’de bulunabilir.

Canonical URL, müşterinizin web sayfasının <head> öğesinde bulunan rel=‘canonical’ özniteliğine sahip bir HTML bağlantı öğesini ifade eder. Arama motorlarına tercih ettikleri URL’yi belirtir. Bu, Canonical URL öğesinin Google’a ve diğer arama motorlarına bir web sitesini taramaları ve söz konusu sayfanın içeriğini hangi URL’nin dizine ekleneceğini bildirmesi anlamına gelir.

Canonical URL’leri neden kullanmanız gerektiğine ve bunların en popüler CMS’de nasıl belirleneceğine bakmadan önce yinelenen içeriğin neden var olduğunu anlamanız gerekir. Hiç kimse bir site içinde yinelenen içerik oluşturmaya çalışmaz.

Genellikle bu, bir sayfa başlattığınızda içerik yönetim sistemleri birden çok URL oluşturduğunda, sitenizin dizine eklenebilir farklı sürümleri olduğunda, farklı cihaz türleri için alternatif bir sürüme sahip olduğunuzda veya dinamik URL’ler kullandığında olur.

Aşağıdaki URL’lere bir göz atın ve bir kullanıcı için hepsinin tamamen aynı içeriği görüntülediğini varsayın:

 • https://www.orneksite.com/kategori/ürün-a/
 • https://www.orneksite.com/ürün-a/
 • https://orneksite.com/ürün-a/
 • http://www.orneksite.com/ürün-a/
 • http://orneksite.com/ ürün -a/
 • https://m.orneksite.com/ ürün -a/
 • https://www.orneksite.com/ ürün -a
 • https://www.orneksite.com/ ürün -A/

Bir arama motoru için bu bir içerik sayfası değil, sekiz yinelenen sayfadır:

 • 1 ve 2 numaralı URL’ler, CMS’nin kategori adı olan ve olmayan ürün URL’lerini kaydetmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
 • URL #3, #4 ve #5, sitenin hem HTTP hem de HTTPS sürümlerinde ve ayrıca www ve www olmayan sürümlerde erişilebilir olmasının bir sonucudur.
 • URL #6, bir alt domainde bulunan mobil uyumlu sürümdür.
 • URL #7, URL #2’nin sonunda olmayan eğik çizgi versiyonudur.
 • URL #8, sitede başka bir yerde kullanılan küçük harf yerine büyük harf ‘A’ kullanır.

Aşağıdakiler gibi URL’lerde yinelenen içeriğin bulunduğunu da görebilirsiniz:

 • https://www.orneksite.com/
 • https://www.orneksite.com/index.php

Aslında birçok site siz farkına bile varmadan bu sorunları yaşar ancak standart URL’ler, arama motorlarının bir sayfanın farklı varyasyonlarını tek bir URL olarak tanımlamasına yardımcı olur.

Her Canonical URL, orneksite.com için aynı ana sayfa içeriğine atıfta bulunur ancak URL’lerin kendileri biraz farklıdır. Bu, arama motorları için bir sorun olabilir, çünkü motorun kendisi hangi sayfanın gerçeğin kaynağı olması gerektiğini bilmeyebilir ve sizin için algoritmik olarak Canonical URL seçebilir.

Başka bir deyişle, birden fazla URL ile erişilebilen bir web sayfanız veya benzer içeriğe sahip farklı sayfalarınız (ör. ayrı mobil ve masaüstü sürümleri) varsa, o sayfa için hangi URL’nin yetkili (standart) olduğunu bir arama motoruna belirtmeniz gerekir.

Canonical URL Neden Önemlidir?

Canonical URL Neden Önemlidir?

Canonical URL oldukça önemlidir. Çünkü Google yalnızca kurallı URL’leri dizine ekler. Bu, web sitenizde yinelenen içeriğiniz varsa yani birbirinin neredeyse kopyası olan sayfalar varsa, Google bunlardan yalnızca birini (standart olanı) dizine ekleyeceği anlamına gelir.

Canonical URL’lerinizi doğru ayarlarsanız Google büyük olasılıkla kararınıza saygı duyacak ve o sayfayı standart olarak görecektir. Ancak tam veya neredeyse yinelenen sayfalar için belirli bir standart bulunmadığından, Google sizin için bir standart seçmek için en iyi kararını kullanacaktır.

Sorun şu ki; bu, Google’ın standart URL olarak seçmesini istediğiniz URL olmayabilir. Bu nedenle doğru olanın en iyi şansına sahip olmak istiyorsanız manuel olarak bir Canonical URL ayarlamalısınız. Ancak Google yinelenen içeriği sevmez. Çünkü yinelenen içerik seçim yapmalarını zorlaştırır:

 • Hangi sürümün dizine ekleneceği
 • İlgili sorgular için hangi sürümün sıralanacağı
 • Bağlantı eşitliğini tek bir sayfada mı birleştirileceği yoksa birden çok sürüm arasında mı bölecekler

Çok fazla yinelenen içerik, tarama bütçenizi de etkileyebilir. Bu, Google’ın web sitenizdeki diğer önemli içerikleri keşfetmek yerine aynı sayfanın birden çok sürümünü taramasına neden olur. Bu da zaman kaybedebileceği anlamına gelir.

Canonical Etiket Nasıl Kullanılır?

Canonical Etiket Nasıl Kullanılır?

Canonical etiket, bir web sayfasındaki basitçe şunu söyleyen bir sinyaldir. Bu sinyal kısaca ‘Ben, orada bulunabilen bu diğer web sayfasının bir kopyasıyım.’ anlamına gelir. Bu HTML öğesi, bir sayfanın koduna eklenir. Ayrıca Google’a ve diğer arama motorlarına bir sayfanın tercih edilen sürümünü bildirir. Bu da yinelenen içerik sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

Arama motorları URL’leri insanlardan farklı görüntülediğinden, Canonical etiketler önemlidir. Web sitenizdeki her bir URL’yi farklı görürler, insanlar için bu durumlarda bile URL’lerin aynı sayfayı temsil ettiği açıktır.

Örneğin; hem www.orneksite.com/anasayfa hem de orneksite.com’u aynı sayfa olarak açıkça görüntülersiniz. Ancak Google bunları farklı URL’ler olarak görür.

Standart bir etiket olmadan Google, bu iki sayfayı farklı arama sonuçları olarak dizine ekleyebilir. Yalıtılmış bir sayfa için bu çok da önemli bir şey gibi görünmez. Ancak web sitenizin tüm evrenini düşündüğünüzde özellikle çok büyük bir web siteniz varsa bazı sorunlar ortaya çıkar.

Canonical etiket, Google’a veya diğer arama motorlarına belirli bir sayfanın tam olarak aynı içeriğe sahip başka bir sayfadan önce görülmesi gerektiğini belirten bir HTML öğesidir. Bu etiketi kullanarak diğer sayfaları arama motorlarından otomatik olarak gizlersiniz, ancak yine de ziyaretçilere görünür halde tutarsınız. Ancak neden bunu yapmanız gerekir? Çünkü sıralamalarını yükseltmek isteyen herhangi bir web sitesi için en iyi SEO uygulamalarından biri, tekrarlardan kaçınmaktır. Böylece Google’a hangi sayfaya bakacağını söyleyerek, yinelenen içeriğe sahip olduğu için sitenizi cezalandırmasını önlersiniz. Bu sebeple Canonical etiketler ve URL’ler oldukça önemlidir. SEO danışmanlığı hizmeti sayesinde ise rel=canonical’i HTML başlıklarında uygulamak için gereken tüm çoğaltılmış sayfaları bulup izleyebilirsiniz. İkinci olarak, sitenizin yanlış kurallılaştırmalara sahip olmadığından emin olabilir ve bunları düzeltebilirsiniz. Sonuç olarak, sıfır kopyalarla net bir yapıya sahip olabilirsiniz.

 1. Canonical Etiketler Kendilerine Referans Olabilir

Canonical etiketin geçerli URL’yi göstermesi sorun değildir. Başka bir deyişle, X, Y ve Z URL’leri yineleniyorsa ve X standart sürümse, X’i işaret eden etiketi X URL’sine koymak sorun olmaz. Kendinden referanslı bir Canonical etiket, göründüğü gibi, kendisine kurallı olandır. Bu, sayfanın birden çok sürümü ayrı ayrı dizine alır.

Örneğin; https://www.orneksite.com sayfasında https://www.orneksite.com’a (aynı URL) işaret eden bir rel=‘canonical’ etiketi bulunur. Bu, https://orneksite.com gibi aynı sayfanın alternatif sürümlerinin dizine eklenmesini engeller.

Kendi kendine referans veren bir Canonical etiketin olmaması da sorun değildir. Ancak Google’ın standart URL olarak bir URL seçeceğini ve bu URL’nin tercih ettiğiniz sürüm olmayabileceğini de unutmamanız gerekir.

Sonuç olarak kendisine referans olan Canonical etiket, sayfanın ana sürümünde tanımlanan bir etikettir. Bu, sayfanızda yinelenen içeriğe sahip başka benzer sayfalar olmasa bile, o sayfaya yine de standart bir etiket koyduğunuz anlamına gelir.

Kendinden referanslı bir etiket, ‘orneksite.com/apple’ ana sayfasına standart bir etiket eklenmesi anlamına gelir. Bu standart etiketi, bu URL’nin başka yinelenen sayfaları olmasa da ekleyebilirsiniz. Yani, ‘orneksite.com/marka/apple” ve ‘orneksite.com/apple/utm_campaign’ mevcut değildir. ‘orneksite.com/Apple’ sayfası, aşağıdaki gibi kendi kendine kurallı bir etikete sahip olacaktır:

 • <link rel=‘canonical’ href=‘https://orneksite.com/apple/’ />

Kendinden referanslı kurallı etiketin sözdizimi aynıdır. İkisi arasındaki tek fark, ana sayfanın baş bölümüne kendine referans veren bir etiketin yerleştirilmesidir.

 1. Ana Sayfanızı Proaktif Olarak Canonical Hale Getirin

Ana sayfa kopyalarının çok yaygın olduğu ve insanların ana sayfanıza birçok şekilde bağlanabileceği göz önüne alındığında, öngörülemeyen sorunları önlemek için ana sayfa şablonunuza Canonical etiket koymak genellikle iyi bir fikirdir.

 1. Dinamik Canonical URL’lerinizi Kontrol Edin

Bazen hatalı kod, bir sitenin URL’nin her sürümü için farklı bir kurallı etiket yazmasına neden olur. Bu yüzden URL’lerinizi, özellikle e-ticaret ve CMS odaklı sitelerde, yerinde kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

 1. Karmaşık Sinyallerden Kaçının

Karışık sinyaller gönderirseniz arama motorları standart bir etiketten kaçınabilir veya yanlış yorumlayabilir. Başka bir deyişle; A sayfasını -–> B sayfasını ve ardından B sayfasını -–> A sayfasını standartlaştırmamalısınız. Benzer şekilde, A sayfasını -–> B sayfasını ve ardından 301 B sayfasını -–> A sayfasını standartlaştırmamanız gerekir. Sonuç olarak kurallılaştırma açısından Sayfa 1’i Sayfa 2’ye atıfta bulunmak için standart hale getirmemeniz ve ardından bunun tersini yapmamanız ve Sayfa 2’yi Sayfa 1’e atıfta bulunmak için standartlaştırmanız gerekir. Ayrıca kurallı etiketleri (A-–>B, B-–>C, C–->D) zincirlemek de genellikle iyi bir fikir değildir. Bu yüzden net sinyaller göndermelisiniz. Yoksa arama motorlarını kötü seçimler yapmaya zorlarsınız.

 1. Benzer İçerikleri Canonical Hale Getirirken Dikkatli Olun

Çoğu insan Canonical düzenlemeyi düşündüğünde, tam kopyaları baz alarak planlar. Canonical etiketi neredeyse kopyalarda (çok benzer içeriğe sahip sayfalar) kullanmak mümkündür. Ancak dikkatli olmanız gerekir. Bu konuyla ilgili pek çok tartışma vardır ancak yalnızca para birimi, konum veya bazı küçük ürün özelliklerine göre farklılık gösteren bir ürün sayfası gibi çok benzer sayfalar için Canonical etiketler kullanmak genellikle uygundur. Ancak o sayfanın standart olmayan sürümlerinin sıralama için uygun olmayabileceğini ve sayfalar çok farklıysa arama motorlarının etiketi görmezden gelebileceğini de unutmamalısınız.

 1. Domainler Arasındaki Kopya İçerikleri Canonical Hale Getirin

Her iki siteyi de kontrol ediyorsanız standart etiketi domainler arasında kullanabilirsiniz. Aynı makaleyi genellikle yarım düzine sitede yayınlayan bir yayıncılık şirketi olduğunuzu varsayalım. Canonical etiketi kullanmak, sıralama gücünüzü yalnızca bir siteye odaklayacaktır. Ancak kurallılaştırmanın kurallı olmayan sitelerin sıralamasını önleyeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle bu kullanımın iş durumunuza uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

Canonical URL ile 301 Yönlendirme Arasındaki Fark Nedir?

Canonical URL ile 301 Yönlendirme Arasındaki Fark Nedir?

Arama motoru dünyasının birçok alanında olduğu gibi, bazı gri alanlar vardır. Ancak Google, yeniden yönlendirmelerin nasıl yönetileceği ve her birinin arama motoruna ne ilettiği konusunda bazı yönergeler sağlar.

Bir 301 Yönlendirmesi arama motoruna sayfanın kalıcı olarak taşındığını bildirir, sayfayı dizinden kaldırır ve elde edilen SEO kredisini yeni sayfaya aktarır. Bunun yanı sıra Canonical etiketin tanıtılmasının altında yatan ilke, web yöneticisinin yinelenen içeriğe sahip bir sayfanın orijinal URL’sini belirlemesine izin vermektir.

301 yönlendirmesi, istediğiniz URL kaldırıldığında web sitesi ziyaretçisini canlı bir URL’ye aktarmanın teknik işlemidir. Bir 301 yönlendirmesi, tüm bağlantı suyunu ve sıralama gücünü yeni canlı URL’ye aktarır. Bunu yapmanın birincil amacı, web sitesi ziyaretçilerine en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaktır. Üstelik kaldırılan sayfa için oluşturduğunuz hiçbir geri bağlantıyı kaybetmezsiniz.  Bu yönlendirme, arama motorlarına bu URL’de neler olduğunu söyleyen bir HTTP yanıt kodudur. Örneğin; web sitenizi denetlediyseniz ve web sitenizin URL’lerinden birinin https://www.orneksite.com/a/1234.html olduğunu tespit ettiyseniz, onu aşağıdaki gibi SEO dostu bir URL’ye kaydırmak isteyebilirsiniz.

 • https://www.orneksite.com/new.html

Bunun için o sayfadan ziyaretçileri SEO dostu bir web sayfasına göndermek için 301 yönlendirmelerini kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir Canonical URL, arama motoruna belgenin sayfanın (veya içeriğinin) birden çok versiyonuna sahip olduğunu bildirir. Standart öznitelikte listelenen URL, orijinal, gerçek sayfa olarak kabul edilmelidir ve yalnızca dizine eklenmelidir. Kopyalanan sayfalar web sitesinde tutulacaktır ancak arama motoru tarafından indekslenmemelidir.

301 Yönlendirmeler, bir sayfa veya alan kalıcı olarak taşındığında kullanılır. 301 yönlendirmesi kullanmanın tipik nedenleri şunlardır:

 • İşletmenizin yeniden markalaşması veya yeniden adlandırılması nedeniyle web sitesi alan adı değişikliği
 • Bir web sitesinde domain aynı kalıp yeniden yapılan tasarım, web sitesindeki tüm URL’lerin değişmesine neden olması
 • Web sitenizden bir sayfanın silinmesi

Bu durumların her birinde bir 301 yönlendirmesi, kullanıcıların ve arama motorlarının sayfanın artık mevcut olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Ama aynı zamanda onlara yeni sayfanın nerede yaşadığını da gösterir. Bu durumlarda bir 301 yönlendirmesi yapılmazsa kullanıcı ve arama motoru bir 404 sayfasına gider, bu da kullanıcılar için hayal kırıklığı ve eski, dizine eklenmiş sayfanın Google arama sonuçlarından silinmesiyle sonuçlanır.

Web sitenizde yinelenen içeriğe sahip sayfalarınız olduğunda standart etiketler kullanılmalıdır ancak her iki sayfanın da kullanıcılar (ve dolayısıyla arama motorları) tarafından erişilebilir olması gerekir. Yinelenen sayfalara örnek olarak aşağıdakiler verilebilir:

 • İçerik olarak sitenizdeki diğer URL’lere benzeyen ancak çok özel bir kampanya için benzersiz bir şekilde tasarlanmış açılış sayfaları
 • Kullanıcının web sitenizde izlediği yola bağlı olarak birden çok URL’de oluşturulan dinamik içerik
 • Uluslararası içerik veya farklı coğrafi bölgeleri hedefleyen ancak aynı içeriği aynı dilde barındıran sayfalar
 • 301 yönlendirmesi uygulanamadığında

301 Yönlendirme, arama motoruna belirli sayfanın kalıcı olarak taşındığına dair bir sinyal gönderir. Bu sinyali aldıktan sonra arama motoru sayfayı dizinden kaldırır. Ayrıca toplanan SEO kredisini yeni kaydırılan sayfaya geçirir. 301 yönlendirmeleri, bir sayfanın kurallı URL’sini yeniden yazmak istediğinizde kullanılabilir. Örneğin; makalenizin başlığını güncellemeye karar verirseniz 301 yönlendirmeleri, yalnızca hangi sayfaların yönlendirileceğini değil, aynı zamanda nereye yönlendirileceğini de belirlemenize olanak tanır. 301 yönlendirmeleri, bir sayfanın içeriğine bağlı kurallı URL’leriniz olduğunda kullanılabilir. Eğer bunu kullanıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç konu vardır. 301 yönlendirmesini uygulamak için tipik olarak FTP aracılığıyla sunucu erişimi gerekir. Arama motorlarının yeni web sayfasına bağlantı yetkisi atamasında da gecikme olabilir. Yönlendirme, tüm web sayfalarını Ana Sayfa gibi yeni web sitesinin tek bir sayfasına yönlendirmek için tasarlanmamıştır. En büyük fayda, yeni ve alakalı bir sayfa oluşturmaktan gelecektir.

Öte yandan Canonical URL, arama motoruna belirli bir belgenin sayfanın çeşitli sürümlerine sahip olduğuna dair sinyaller gönderir. Yalnızca bu URL, standart öznitelikte açık bir şekilde listelenen gerçek URL olarak kabul edilecektir. Canonical URL, bir web yöneticisinin arama motorlarına bir web sayfasının birden çok sürümü olduğu ancak yalnızca bir sürümünü gösterdiği yönündeki talimatıdır. Google standart etiketi gördüğünde, arama sonuçlarında hangi sayfanın gösterileceğini bilir. 301 yönlendirmesi benzerdir ancak tüm trafiği eski sayfadan yenisine gönderir. Canonical URL kullanırsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç konu vardır. Standart bir etiket uygularsanız yinelenen sayfalar arama sonuçlarında görüntülenebilir. rel=:canonical’ etiketi bir yönlendirme değildir ve arama motorları bunu görmezden gelebilir. Ayrıca yüksek oranda benzer veya kopya malzeme içermeyen sayfalarda etiketin kötüye kullanılması olarak algılayabilirler. Canonical URL kullanırken yanlış etiket uygulaması da bir sorun olabilir.

SEO için Canonical URL’leri Nasıl Denetlersiniz?

SEO için Canonical URL’leri Nasıl Denetlersiniz?

Yinelenen içeriğin neden olduğu kurallı sorunlar, web siteleri için gerçekten yaygın bir SEO sorunudur. Birden fazla URL’de aynı veya çok benzer içeriğe sahip olmak, dizine ekleme sorunlarına neden olabilir. Daha da kötüsü, arama sıralamanıza zarar verebilecek bağlantı eşitliğinizi azaltabilir. Web sitenizdeki yinelenen içerik sorunlarını nasıl belirleyip düzelteceğinizi öğrenerek, kurallı sorunlardan ve bunlarla birlikte gelen tüm sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Canonical URL sorunları en yaygın olarak, bir web sitesinde benzer veya aynı içeriği görüntüleyen birden fazla URL’ye sahip olduğunda ortaya çıkar. E-ticaret sitelerindeki arama parametrelerinden ve birden çok sitede içerik yayınlamaktan veya yayınlamaktan kaynaklanabilse de bunlar genellikle uygun yönlendirmelere sahip olmamanın sonucudur.

HTTP/HTTPS veya WWW/www dışı nedenlerden kaynaklanan kurallı sorunlar, tanımlanması en basit sorunlardır. Bunların sitenizde sorun olup olmadığını belirlemek için sitenizin URL’sinin olası her sürümünü tarayıcınıza yazın. Örneğin:

Bu URL’lerin tümü bu URL’lerden birine yönlendiriyorsa, sitenizde canonical URL sorunları yok demektir. Ancak, bu URL’lerden herhangi biri tercih ettiğiniz URL’ye yönlendirilemezse, kurallı bir sorununuz vardır.

Diğer sorunları keşfetmek daha zor ve zaman alıcı olabilir. Örneğin, deneyebileceğiniz seçeneklerden biri Google’a gitmek, site:[siteniz.com] yazmak ve orada sizi şaşırtan bir şey olup olmadığını görmek için Google’ın dizinindeki tüm sayfaları incelemektir.

Her Sayfanın Canonical Etiketi Olmalı mı?

Bu soru SEO’da tartışılan bir konudur. Örneğin, Yoast’ta her sayfada Canonical bir bağlantı öğesinin bulunmasını şiddetle tavsiye ederler.

Birçok CMS, içeriği değiştirmeden URL parametrelerine izin verir. Örneğin; aşağıdakilerin tümü aynı içeriği gösterir:

 • https://orneksite.com/widgets/widget-1/
 • https://orneksite.com/widgets/widget-1/?isnt=it-great
 • https://orneksite.com/widgets/widget-1/?cmpgn=twitter
 • https://orneksite.com/widgets/widget-1/?cmpgn=facebook

Bu nedenle, kendi kendine referans veren bir kurallı uygulayarak, olası SEO/yinelenen içerik risklerinden kaçınabilirsiniz.  Sorun şu ki, sayfada URL’nin en temiz sürümüne işaret eden kendinden referanslı bir Canonical URL’niz yoksa, bundan etkilenme riskiniz vardır. Ayrıca bunu kendiniz yapmazsanız, başka biri size yapabilir ve yinelenen içerik sorununa neden olabilir. Bu nedenle, sitenizdeki URL’lere kendi kendine referans veren bir kural eklemek iyi bir SEO hamlesidir.

Canonical Etiketler SEO’yu Nasıl Etkiler?

Google yinelenen içeriği sevmediği için Canonical etiketler oldukça önemlidir. Yinelenen içerik, arama motorları için büyük bir sorundur. Web sitenizde aynı veya çok benzer içeriğe sahip sayfaların olması olumsuz olarak görülür ve Google tarafından sıralamaları belirlerken web sitenizin değerini düşürmek için kullanılabilir. Sitenizde HTTPS kullanıyorsanız, WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız veya bir e-Ticaret web sitesi işletiyorsanız, insanların web sitenize erişmek için kullanabileceği farklı URL’lerin kombinasyonu, doğru şekilde ele alınmadığı takdirde sizi büyük bir SEO güvenlik açığı söz konusu olur. Sitenizdeki sayfalara Canonical etiketler uygulayarak bu tuzaktan kaçınabilir ve hem sağlam bir siteden hem de basitleştirilmiş Arama Motoru Optimizasyonu uygulamalarından tam olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca Canonical etiketler, aşağıdaki gibi etkilere de neden olur:

 • Arama sonucu performansını doğrudan etkiler: Temel olarak Google’a ‘Bu sayfa yerine bu sayfayı göster’ diyebilirsiniz. B Sayfasında bir anahtar kelime sıralamanız varsa temel olarak Google’dan size A sayfasını göstermesini isteyebilirsiniz.
 • Kurallı sayfalar çeşitli nedenlerle sıralamada genel bir artışa yol açabilir: Canonical etiketler, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için diğer tüm sayfaları web sitenize yerleştirirken arama motorlarını hedeflenecek dar bir sayfa grubuna odaklamanıza olanak tanır. Örneğin; iki alt sayfaya sahip bir fiyatlandırma sayfanız olabilir. Birbirlerini kamufle edebilirler ve herkes aynı anahtar kelimeler için sıralamada rekabet eder. Sayfaları tek bir sayfada birleştirmek istemediğinizde yamyam sorununu rel=‘canonical’ etiketi ile yönetebilirsiniz. Artık kullanıcılar arama motoru aracılığıyla her zaman ana fiyat sayfasına gidecekler ancak sitedeyken diğer sayfalara özgürce gidebilecekler‌.

Sonuna kadar okumuş olduğunuza göre canonical URL hakkında temel bilgiye sahipsiniz. Şimdi gerekli gördüğünüz noktalarda hangi uygulamaları yapacağınızı değerlendirebilirsiniz. Ancak hala her şey karmaşık görünüyorsa ve SEO konusunda daha fazla teknik bilgi ile doğru stratejik adımları atmak istiyorsanız SEO Eğitimi almak sizin için faydalı bir karar olabilir. Kapsamlı ve doğru bir SEO Eğitimi ile teknik detayları öğrenmenin yanı sıra işletmeniz için SEO bazında kritik rolleri de üstlenebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın