Blog SEO: Bloglarınızı Nasıl Optimize Etmelisiniz?

Yazar: 10 ay önce yayınlandı

Blog SEO, blog gönderilerinizin arama sonuçları sayfasında daha iyi sıralanmasına yardımcı olur. Blog yazılarınızı optimize etmek istiyorsanız, buna doğru zamanda başlamalısınız. Bunun için en doğru zaman ise içeriklerinizi oluşturmaya başladığınız zamandır. Fakat, daima, daha önce oluşturmuş olduğunuz eski içeriklerinizi de optimize etme imkanına sahipsiniz. Blog SEO bloggerlar için oldukça önemlidir. Çünkü, web sitenize çektiğiniz organik trafiğin devamlılığını sağlayabilecek en iyi yoldur. Bu noktada, hem bloglarınız için yeni hazırlayacağınız hem de daha önceden yayınlamış olduğunuz içeriklerinizi optimize edebilmek adına uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Biz de bu yazımızda, blog gönderilerinizi profesyonel bir SEO Danışmanı seviyesinde optimize etmenize yardımcı olacak en iyi blog SEO Eğitimi tavsiyelerimizi paylaşacağız. Bu tavsiyelerimiz, kendi bloglarımızı da hazırlarken kullanmakta olduğumuz blog SEO metotlarıdır. Haydi öyleyse şimdi başlayalım.

İçeriğinizi Düzenlemek için Konu Kümelerinden Yararlanın

Blog yazarları, günümüze kadar belirli anahtar kelimeler için sıralanan bireysel blog gönderileri oluşturmak için çalıştı. Fakat bu durum, ziyaretçilerinizin ihtiyaç duydukları bilgileri tam olarak bulmalarını düzensiz ve zor hale getirir. Ayrıca, benzer konular hakkında birden fazla blog yazısı oluşturduğunuzda, URL’lerinizin arama motoru sıralamalarında birbiriyle rekabet etmesine de neden olur. Daha iyi bir SEO blog optimizasyonu için ilk olarak hakkında içerik oluşturmak istediğiniz geniş konuları belirleyin. Ardından, daha yüksek bir arama motoru otoritesi inşa edebilmek adına bu konuların hepsini birbiriyle ilişkilendirin. Bu yolla konularınızla alakalı belirli anahtar kelimelere dayalı içerikler oluşturmaya gayret edin.

Blog SEO Çalışmasında Anahtar Kelime Araştırmasını Kullanın

Çevrimiçi her ortamda olduğu gibi SEO blog gönderileri için de kritik bir öneme sahiptir. Eğer blog yazılarında yeniyseniz, kullanıcıların ilgileneceğini düşündüğünüz konular hakkında yazmak için tahmin yürütmeye meyillisiniz demektir. Fakat, bu dayanaksız tahminlerle yola çıkmak yerine kullanıcılarınızın tam olarak ne ile ilgilendiklerini tespit edebilmek adına anahtar kelime araştırması yapmayı deneyebilirsiniz. Anahtar kelime araştırması hem içerik oluşturucular hem de SEO uzmanları tarafından kullanılan en önemli SEO blog metotlarının başında gelmektedir. Bu yöntem, arama motoru verilerine dayanarak kullanıcıların en fazla ilgi gösterdiği konuları keşfetme konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Tespit etmiş olduğunuz anahtar kelimeleri içerik stratejinizi planlamak için kullanarak bloglarınızı SEO uyumlu yazma konusunda ilk adımı atmış olacaksınız. Bu, insanların gerçekten ilgilendiği konu başlıkları hakkında blog içerikleri üretebilmenize yardımcı olacak en iyi yoldur. Aynı zamanda, sizin için yeni blog yazısı fikirleri keşfetmenin de anahtarı olabilir.

Blog SEO Çalışmasında Öne Çıkan Snippet’ler için Sıralamaya Yazın

Bloglar, kimi zaman, kullanıcıları bilgilendirme konusunda önemli kaynaklar olarak görülmektedir. Bu yüzden blog SEO denildiğinde akla sıklıkla Snippet’ler de gelmektedir. Google, kullanıcı sorularını mümkün olabildiği kadar hızlı bir şekilde cevaplamaya oldukça önem veriyor. Öne çıkan sonuçlar ve cevap kutusu özellikleri de Google’ın bu çabalarının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştı. Öne çıkan sonuçlar, bir arama yapıldığında en üstte görünen vurgulanmış arama sonuçlarıdır. Bu durumda, Google algoritması, makalelerin içeriklerinden, kullanıcıların sorgularına cevap verebilecek kısmı özel olarak vurgulayan bir snippet oluşturur. Google’ın araştırma sonuçlarına göre, cevap kutuları, neredeyse 3’te birlik bir organik trafik artışı sağlamakta. Bu araştırmadan da anlaşılacağı üzere, Snippet’ler, her türlü SEO blog stratejisi için son derece önemlidir. Siz de öne çıkan Snippet’lere sahip olmak istiyorsanız içeriklerinizi geliştirin ve onların, kullanıcıların aradığı bilgileri sunduklarından emin olun.

Sayfadaki Zengin Medya Türlerini Birleştirin

Google gibi arama motorları, belirli anahtar kelimeler için görsellere değer verir. Resimler ve videolar, arama motoru sonuç sayfasında görünen en yaygın görsel öğeler arasındadır. Web sitenizin iyi bir sıralama elde edebilmesi için yapabileceğiniz birçok şey var. Bunların başında yaratıcı grafikler tasarlayıp orijinal fotoğraflar ve videolar kullanmak ve blog yayınınızdaki her görsel öğeye açıklayıcı alternatif metinler eklemek gelmektedir. Alternatif metinler, görselinizin veya videonuzun SERP’de görünüp görünmediğini ve aynı zamanda ne kadar yüksek sıralama aldığını belirleyen önemli bir faktördür.

İçeriğinize Dahili Bağlantılar Ekleyin

SEO blog konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız, en azından bir süre boyunca blog içerikleri üretiyor olmalısınız. Bu aşamada, bloglarınızda, ziyaretçilerinizin her zaman okuyabilecekleri yeterli sayıda içeriğe sahip olacaksınız. Dahili bağlantıları kullanarak, konularınızla ilişkili olduğunu düşündüğünüz eski gönderilerinizi incelemeleri için okuyucularınızı teşvik edebilirsiniz. Dahili bağlantılar, hem eski hem de yeni blog gönderileriniz arasında bağlamsal bir ilişki geliştirmenin en iyi yoludur. Blog içerikleri üretmeye yeni başladıysanız, yeni içeriklerinizden eski içeriklerinize dahili bağlantı verdiğiniz yerde tek yönlü dahili bağlantı yapma hatasına düşebilirsiniz. Dahili bağlantılardan maksimum fayda sağlayabilmek istiyorsanız, yeni makalelerinize bağlantı vermek için eski içeriklerinizi de düzenlemenizi tavsiye ederim.

Kullandığınız URL’yi Özelleştirin

Arama motorları, gönderinizin ne hakkında olduğunu anlamak için URL’nize de bakar. Bu, aynı zamanda, bir web sayfasında tarayacağı ilk şeylerden biridir. Her gönderi, benzersiz URL’de bulunmaktadır. Bu da yayınlayacağınız her gönderide URL’lerinizi optimize etmek için muhteşem bir fırsatınız var demektir. Bu yüzden, blog gönderilerinizin URL’lerine, konunuzla alakalı bir veya iki anahtar kelime eklediğinizden emin olun.

Blog SEO Çalışmasında İşinizi Kolaylaştırmak Adına Araçlar ve Eklentiler Kullanın

SEO blog çalışmalarınızı daha hızlı ve etkili bir biçimde yürütebilmenin en iyi yolu, bu konuda size yardımcı olabilecek SEO araç ve eklentilerini kullanmaktır. Günümüzde, gelişen yazılım teknolojisi sayesinde hemen hemen her konuda gelişmiş eklentiler ve araçlar üretilmektedir. Aynı şekilde, piyasada, SEO blog çalışmalarına yönelik özel olarak tasarlanmış birçok ücretli ve ücretsiz araç ve eklentiler de bulunmaktadır. Siz de çalışmalarınızı daha etkili bir biçimde yürütmek ve daha hızlı tamamlayabilmek için bu araçlardan faydalanmayı düşünebilirsiniz. Eğer, bu araçları kullanma konusunda yeniyseniz, SEO blog optimizasyonuna, ücretsiz SEO araçlarını kullanarak başlayın. Benzer bir şekilde, ücretli araçların deneme sürümlerini de kullanarak deneyim kazanabilirsiniz.

Mobil Duyarlılığı İhmal Etmeyin

Google’ın arama trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Bireysel düzeyde, sizin blog siteniz de aynı eğilimde olacaktır. Bunu varsaymak en doğrusudur. Bu yüzden, blog sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek, SEO blog ölçümlerinizi etkileyecek önemli bir faktördür. Ancak, bir web sitesini mobil cihazlar için optimize etmek tam olarak ne anlama gelmektedir?

Endüstrinin temel kuralı, işleri basit tutmaktır. Günümüzde, önceden hazırlanmış site temalarının çoğu, aslında zaten mobil uyumludur. Yani, sizin burada tek yapmanız gereken, bir CTA düğmesi ayarlama yoluyla bir yazı tipi boyutunu büyütme işlemi olacaktır. Ardından, Google Analytics kontrol panelinize göz atın. Buradan düzenli olarak bir mobil site hız testi gerçekleştirin ve web sitenizin mobil cihazlarda nasıl performans gösterdiğini sık sık kontrol edin.

Kullanıcı Deneyimine Dikkat Edin

Blog SEO konusunda, kullanıcı deneyiminin yeri çok ayrıdır. Her tecrübeli blog yazarı veya profesyonel SEO Danışmanlığı sağlayan her uzman, okuyucu deneyiminin bir blog gönderisinin en önemli parçası olduğunu ifade edecektir. Okuyucu deneyimi; okunabilirlik, biçimlendirme ve sayfa hızı gibi çeşitli faktörleri içerir. Bu, gönderilerinizi en son verilere ve trendlere dayanarak, net, alakalı, kapsamlı ve doğru bir şekilde yazmanız gerektiği anlamına gelir. Bu doğrultuda içeriklerinizi başlıklar ve alt başlıklar kullanarak düzenlemeniz önemlidir. Çünkü bu yolla okuyucularınızın ihtiyaç duyduğu bilgileri kolayca bulabilmeleri adına içeriğinizi hızlı bir şekilde taramasına yardımcı olursunuz. Son olarak, resimler ve videolar gibi sayfa içi öğelerin de sayfa hızı üzerinde etkisi vardır. Bu yüzden görüntü dosyası boyutlarını düşük tutmaya özen gösterin. Aynı zamanda tek bir sayfaya yerleştirdiğiniz videoların sayısını da daima sınırlayın. Bu sıralamış olduğumuz tavsiyeleri uygulayarak, her zaman, okuyucuların bilmek istediklerine odaklanmış ve arama motoru için optimize edilmiş makaleler yayınlama yolunda olabilirsiniz. Elbette daha fazlası için en doğru ve detaylı bilgiyi edinmek SEO çalışmalarınızı en profesyonel şekilde sürdürmek için bir Dijital Pazarlama Danışmanlığı almak son derece faydalı olacaktır.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın