B2B SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yazar: 10 ay önce yayınlandı

B2B SEO strategy, günümüz iş dünyasında, işletmelerin çevrimiçi varlıklarını daha da artırmak için kullandıkları bir stratejidir. Bu sayede işletmeler, çıkarlarına uygun bir strateji yoluyla hem marka bilinirliklerini hem de dönüşüm oranlarını artırmayı hedefler. Peki, B2B SEO strategy tam olarak nedir? Bu soruyu yanıtlamadan önce, ilk olarak, B2B kavramının ne olduğu konusuna açıklık getirelim.

B2B, açılımı “Business to Business” olan bir kısaltmadır. Bu açılımı Türkçe’ye çevirdiğimiz zaman karşımıza “İşletmeler için iş” tanımına benzer bir anlam çıkmaktadır. Peki, bu tanım tam olarak neyi ifade eder? Bu terim, diğer işletmelere yönelik ürün ve hizmetler yaratan tüm şirketleri kapsar. Bu kapsam SaaS ürünlerini, B2B pazarlama şirketlerini ve genel ticari tedarik şirketlerini içerebilir. B2B’nin neden önemli olduğunu soruyor olabilirsiniz. Bunu basit olarak şu şekilde açıklayabiliriz. Küçük veya büyük fark etmeksizin, her işletme, muhtemelen iş hayatının bir noktasında bir B2B şirketiyle çalışmak zorunda kalacaktır. Yani, iyi bir B2B SEO strategy, bu büyük pazara hitap etme konusunda, çevrimiçi ortamlarda sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir. Tam da bu noktada nasıl adım atacağınızı ve attığınız adımı doğru hedefle eşleştireceğinizi bilmiyorsanız bir SEO Eğitimi alabilirsiniz.

B2B SEO Nedir?

B2B SEO strategy, B2B web sitelerinin, büyük arama motorlarının sonuç sayfasında daha üst sıralama almasını sağlamaya yönelik tasarlanmış bir dijital pazarlama stratejisidir. Bir B2B SEO strategy, şirketlerdeki kilit karar verici pozisyonunda bulunan kişilerin, işteyken aradığı anahtar kelimelere odaklanma eğilimindedir. Genellikle B2C SEO ile karıştırılır. Fakat, B2B ile B2C SEO arasında önemli farklılıklar vardır. Bir B2B SEO agency ile iletişime geçerek SEO Danışmanlığı aldığınız zaman hem B2B hem de B2C işletmelerinizi çevrimiçi ortamlarda daha üst sıralara taşıyabilecek gerekli optimizasyonları sağlayabilirsiniz.

B2C ve B2B SEO Arasındaki Farklar

B2B ve B2C birbirlerinden farklıdır. Burası gayet net. Peki, bir B2B SEO strategy, B2C SEO stratejisinden farklı mıdır? Tam olarak değil. Google’ın gerçek sıralama faktörleri söz konusu olduğunda, B2C SEO ile B2B SEO tamamen aynıdır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, arama motorlarında herhangi bir B2B algoritması bulunmaktadır. Mesela, Google, B2B web sitelerini arama sonuç sayfasında sıralama konusunda hiçbir özel kriteri göz önünde bulundurmaz. B2C web siteleri için geçerli olan aynı SEO uygulamaları B2B için de geçerlidir. İşte kafaların tam olarak karıştığı noktaya geliyoruz: B2B SEO, pratikte aslında çok farklı.

B2B’de hedef pazarınız genellikle geniş bir demografik grup değildir. Bunun yerine, hedef kitleniz genellikle bir şirkette karar verici pozisyonunda bulunan küçük bir gruptur. Yani, pazarlama yöneticileri veya CEO’lar. İşte farkın tam olarak ortaya çıktığı nokta burasıdır. SEO söz konusu olduğunda, bu durum büyük farklılıklar yaratacaktır. Bu yüzden, internet ortamlarında sadece B2B’lere yönelik SEO konusunda uzmanlaşmış bir B2B SEO agency ile karşılaşmanız hiç de şaşırtıcı bir durum olmayacaktır.

B2B SEO Başarı Hikayeleri

Gerek yeterli bilgi birikimine sahipseniz kendiniz, gerekse de bir B2B SEO agency iyi bir strateji ile B2B web sitenizin çevrimiçi ortamlardaki varlığını güçlendirmeyi başarabilir. Spesifik sektörel bazlı B2B SEO stratejileri (B2B SEO strategy) sayesinde, işletmenizin gerçek bir başarı hikayesine imza atması hiç de ulaşılmaz bir hedef değildir. Eğer siz de bu hedefi gerçekleştirmeyi arzuluyorsanız, B2B başarı hikayenizde size rehber olabilecek SEO stratejisi adımlarını incelemenizde fayda var.

B2B SEO Stratejisi (7 Adım)

 1. Alıcı Kişiler Yaratın

Buradaki amaç, B2B SEO strategy ile kimi hedefleyeceğini doğru tespit edebilmektir. B2C SEO’da bu sorunun cevabı oldukça basittir. SEO stratejinizin hedefi tabi ki de sizin müşterinizdir. Yani, eğer tenis ayakkabıları satıyorsanız, pazarlama stratejinizin tamamını tenis oynayan kişilere odaklamanız gerekecektir. Bu oldukça basit. Ancak, B2B dünyasında bu durum biraz daha karmaşıktır. Hedef müşteriniz bir insan değil, bir iş kolu. Bu yüzden, o iş kolunda hangi karar vericilere hitap etmeniz gerektiğini doğru tespit etmelisiniz.

 1. Satış Dönüşüm Huninizi Anlayın

Artık hedef kitlenizi belirlediniz. Şimdi ise bu kitlenin sattığınız ürünleri nasıl aradıklarını anlamanın zamanı geldi. Başka bir deyişle, satış dönüşüm huninizi keşfetmelisiniz. Pazarlama hunileri, müşteri yolculuğunu görselleştirmenin bir yoludur. B2B pazarlama için bu huninin basit bir sürümünü kullanabilirsiniz. Pazarlama hunisi iki bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler huninin üst kısmı ve huninin alt kısmıdır. Pazarlama huninizin üst kısmında, sektörünüze ilişkin uluslararası anahtar kelimeler bulunur. Alt kısmında ise alıcılarınızın anahtar kelimeleri yer almaktadır.

 1. Kişilerinizin Etrafında Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Bu kısım, biraz önce bahsettiğimiz gibi, pazarlama huninizin alt kısmı ile ilgilidir. Yani bunlar, potansiyel alıcılarınızın, satın almaya hazır olduklarında arattıkları anahtar kelimelerdir. Pazarlama huninizin alt kısmında yer alan anahtar kelimeleri tespit etmek için çevrimiçi araçlardan faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinde, ücretli veya ücretsiz olarak bu araçlardan bazılarına erişebilirsiniz.

 1. Alıcıları Dönüşüm Huninizin Farklı Aşamalarında Hedeflemek İçin Bir Anahtar Kelime Stratejisi Oluşturun

Şimdi, pazarlama huninize ait anahtar kelimelerin ve konuların en tepesinde bir dizi anahtar kelime öbeği oluşturma zamanı. Bunlar, nihayetinde etrafında blog içeriği oluşturacağınız anahtar kelimelerdir. Pazarlama dönüşüm hunisinin alt kısmındaki anahtar kelimeleri arayan kitlenin toplamından çok daha fazla kişi huninin üst kısmındaki anahtar kelimeleri aramaktadır. Yani, pazarlama huninizdeki anahtar kelimelerin yalnızca altını hedeflerseniz, web sitenizin Google’da çekebileceği trafiği sınırlandırmış olursunuz. Bu yüzden, bu ikisi arasındaki dengeyi hem web sitenizin çekeceği trafiği hem de dönüşüm oranlarını göz önünde bulundurarak yapmanız en doğrusu olacaktır. Eğer bu konuda zorluk yaşarsanız, bir B2B SEO agency ile irtibata geçip destek alma konusunda tereddüt etmeyin. Çünkü, etkili bir B2B SEO strategy ile sağlayacağınız kazanç çok daha tatmin edici boyutlarda olabilir.

 1. Ürün veya Hizmet Açılış Sayfaları Oluşturun ve Optimize Edin

Eğer her şey tamamsa, artık ürün ve hizmet sayfalarınızı SEO için optimize etme vakti gelmiş demektir. Spesifik olarak, bulduğunuz huni anahtar kelimelerinin alt kısmındaki her sayfayı optimize etmek istiyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse, sayfa içi optimizasyon süreci oldukça detaylı bir çalışmadır. Bu süreci bir B2B SEO agency ile birlikte tamamlamayı düşünebilirsiniz. Eğer bu süreci kendi başınıza tamamlamak istiyorsanız, sayfa içi SEO optimizasyonu konusunda internet üzerinde çok sayıda rehberi incelemeniz gerekebilir.

 1. Ölçeklenebilir Bir İçerik Stratejisi Oluşturun

Eğer bu aşamaya kadar herhangi bir B2B SEO agency ile çalışmaya karar vermediyseniz, bu noktadan sonra yapmanız gerekenleri sıralamaya devam edebiliriz. Bloglama, herhangi bir yasal B2B SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Bunun nedeni, değerli bir blogun SEO’nuza birçok farklı şekilde yardımcı olabilmesidir. Yüksek kaliteli içerik yayınlarsanız, insanlar buna bağlantı verir. Bu bağlantılar, açılış sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, bu aşamada yüksek kaliteli içerikler oluşturabilmenizi sağlayacak etkili stratejiler oluşturmalısınız. Bu sayede geri bağlantılar kazanarak web sitenizi daha geniş kitlelere tanıtabileceksiniz.

 1. Backlink Kazanmak İçin İçeriğinizi Tanıtın

B2B SEO stratejinizin başarılı olmasını istiyorsanız, bağlantı kurmak bir zorunluluktur. Peki, B2B web siteniz nasıl kaliteli geri bağlantılar alabilir? Bunun için B2B’lere yönelik özel olarak tasarlanmış bir stratejiler listesinden yararlanmalısınız. B2B SEO stratejinizin başarılı olabilmesi için öncelikle mutlaka bir Dijital Pazarlama Danışmanlığı almanız gerektiğini aklınızda bulundurun.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın