Amazon SEO Nedir? Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Yazar: 2 ay önce yayınlandı

Amazon’un satış görevlilerinin göz ardı edemeyecekleri bir para kazanma platformu olduğuna şüphe olmasa da rekabet seviyesi şu anda çizelgelerin dışındadır. Girişimcilerin ekstra yol kat etmesi ve mümkün olan en iyi Amazon ürün SEO stratejilerini kullanarak rakiplerinin önünde kalmalarını ummaları gerekir. Çoğu insan, Amazon SEO çalışmalarını zor olarak görür. Sonuçta arama motoru optimizasyonu, çoğunlukla rekabetçi bir e-ticaret ortamında oynamak için zor bir oyundur. Ancak bu yazımızda, Amazon arama motorunun platform içinde nasıl çalıştığı ve işletmeniz için sağlam bir Amazon SEO stratejisini nasıl formüle edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sonuçta Amazon SEO, ilgili anahtar kelimeler için Amazon aramalarında daha üst sıralarda yer almak için Amazon ürün listelemelerinizi optimize etme sürecidir. Ürün listelemenizi optimize ettiğinizde, Amazon’un listelemenizi bulmasını ve ürününüz gibi bir şey arayan alışveriş yapanlara göstermesini kolaylaştırırsınız.

Amazon SEO Nedir?

Amazon SEO Nedir?

Amazon SEO, Amazon’un sıralama algoritması A9 için ürün listelemelerinizi optimize etme uygulamasıdır. Bu optimizasyonlar, bir ürün listeleme başlığında anahtar kelimeler (veya arama terimleri) kullanmayı, yüksek kaliteli fotoğraflar yüklemeyi, rekabetçi fiyatlar belirlemeyi ve daha fazlasını içerir.

Amazon arama motoru algoritması, içeriğinizin bu durumda ürün listelemelerinin, müşterilerin ne aradığına bağlı olarak rakiplere kıyasla değerini belirlemek için farklı sıralama faktörleri kullanır. Bir Amazon araması sırasında ilk birkaç öğede görünmek için Amazon algoritmasında nasıl gezineceğinizi anlamanız ve sayfa içeriğinizi geliştirmek için farklı taktikler öğrenmeniz gerekir. Bu, sonuçların en üstünde kalmanıza yardımcı olacaktır.

Amazon SEO şunları içerir:

 • Amazon anahtar kelime optimizasyonu
 • Amazon ürün başlığı optimizasyonu
 • Ürün görseli optimizasyonu
 • Arka uç anahtar kelimeleri
 • Fiyatlandırma stratejisi
 • Amazon A9 algoritması

Amazon’un A9 adlı arama motorunda yer almamak, satışlarınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Ürün listelemelerinize organik olarak trafik kazanmak, Amazon’da başarılı olmak için çok önemlidir. Amazon’daki her arama, önce e-ticaret platformu olduğu için işlevseldir. Amazon SEO, müşteriler tarafından yüksek satın alma niyetine sahip trafik elde etmekle ilgilidir. Doğru araştırma ile zaman ayırmak, arama motorundaki rekabetle mücadele etmenize yardımcı olacaktır. Amazon’un arama motoru, müşterilerini ararken onlara en alakalı ürünleri sunmakla ilgilidir. Amazon aramalarında ilk olmak, işletmenizi kazançlı bir girişim haline getirebilir. Amazon için satışları neyin artırdığını anlamak, Amazon SEO’nun nasıl çalıştığını anlamanın anahtarıdır. Müşterilere alakalı anahtar kelimelerle hizmet vermek, dönüşümleri artırır ve daha yüksek sıralamalara yol açar. Diğer tüm arama motorları gibi Amazon A9 da gelecekte güncellemeler yoluyla değişebilir ve değişecektir ve başarılı olmaya devam etmek için sürekli olarak radarınızda olmalıdır.

Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Google gibi arama motorları, sonuçlarını, arama yapan kişinin sorgusuna en doğru şekilde yanıt verenlere göre sıralarken, Amazon, arama yapan kişinin satın alma olasılığının en yüksek olduğuna inandıkları ürünlere göre listelerini sıralar.

Şimdiye kadar ele alınan her şeye rağmen, belki de hatırlamanız gereken en önemli şey, arama sıralamanızın yalnızca kullandığınız anahtar kelimelerden ve ürün başlığınızı ve açıklamanızı ne kadar iyi optimize ettiğinizden belirlenmediğidir.

Elbette bunlar, Amazon’un arama motorunun, ürününüzün müşterinin arama terimiyle ilişkisini anlamasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar ancak en optimize edilmiş listelemeler bile kötü bir satış geçmişine sahiplerse Amazon’un ilk sayfasında görünürlük elde etmek için mücadele edecektir. Bu yüzden Amazon’un diğer sıralama faktörlerini anlamanız gerekir. Amazon, arama sonuçları sayfalarında bir ürün konumu belirlemek için kullandıkları kriterleri ve ağırlıkları bize doğrudan söylemese de hem Seller Central hem de A9’un web sitesinde bulunan bilgiler, nelerin dikkate alındığı konusunda bize iyi bir fikir verir. Bu aşamada ise SEO danışmanlığı hizmeti sayesinde Amazon SEO çalışmaları profesyonel bir ekiple yapılabilir.

Amazon Arama Motorunun Nasıl Çalıştığını Anlayın

Bugün dünyanın en büyük arama motorları olan Google ve YouTube ile birlikte Amazon’un arama motoru, Amazon SEO’nun kalbidir. SEO’yu anlamak, arama motorunun nasıl çalıştığını anlamaktır. Arama motoru, Amazon müşterilerinin ihtiyaç duyabilecekleri hemen hemen her şeyi tek bir yerde bulabilmeleri için orada. Arama motorunun arkasında, bir Amazon müşterisinin yaptığı her bir arama sorgusu için hangi ürünlerin hangi sırayla gösterileceğini belirleyen yazılım algoritması olan Amazon A9 algoritması bulunur.

 1. Amazon’un Arama Sonucu Sayfası

Amazon Satıcı Merkezi, ürünlerini kategorilere ayırmak için kapsamlı bir sisteme sahiptir. Bir kullanıcı veya alıcı veya alışveriş yapan kişi Amazon’da bir şey aradığında, ürünlerin sonuç sayfasında görüntülenmesinin iki yolu vardır:

 • Liste Görünümü: Bu düzen türü, her sonuç sayfasında yaklaşık 15 – 16 ürün içerir.
 • Galeri Görünümü: Bu düzen tipinde her sonuç sayfasında yaklaşık 24 – 25 ürün bulunur.

Bu anlayış, bu görünümleri ve filtrelemeyi kullanarak ürünü doğru bir şekilde kategorize etmek için gereklidir.

 1. Amazon’un Sponsorlu Ürünleri

Amazon’un arama sonuçlarındaki bir diğer zorunlu kategori de Sponsorlu Ürünlerdir. Amazon Sponsorlu Ürünler, organik arama sonuçlarına çok benzeyen ve ürün detay sayfasına bağlanan anahtar kelime veya ürün hedefli reklamlardır.

Tipik olarak, sponsorlu ürün sonuçları bir ürün sayfasının üst kısmında görülür veya bazen organik sonuçlarla birleştirilir. Doğru anahtar kelime teklif stratejilerinin yanı sıra, Amazon SEO için sponsorlu ürün listelemelerini de optimize etmeniz gerekecek. Doğru Amazon SEO stratejilerini ve PPC kampanyalarını takip ederek ürününüz sponsorlu ürünlerin ilk sayfasında listelenecektir.

 1. Amazon Arama Filtreleri

Amazon arama sonuçlarını en hızlı tahmini teslimat tarihine, stok durumuna ve sponsorsuz gönderilere göre sıralayan bir uzantıdır. Amazon Filtresi, Amazon arama sonuçlarını en hızlı teslimat süresine, ürün bulunabilirliğine ve sponsorsuz ürünlere göre sıralamanıza yardımcı olur. Teslimat süreleri, bulunabilirlik ve uygunluk hakkında düşünmeniz gerekiyorsa Amazon’dan tam olarak ne sipariş etmek istediğinizi bulmak zorlayıcı olabilir. Amazon Filtresi ile sonuçlara bakarken Amazon’un varsayılan seçenekleriyle uğraşmanıza gerek yoktur. Normalde yaptığınız gibi arama yapın ve sonuçlarınızı sıralamak için uzantıda bir filtre seçeneği belirleyin. Sayfayı yeniden yüklemenize bile gerek olmaz.

Ardından, sol tarafta filtre alanlarınız görünür. Ürün kategorisi, satıcı puanı, gönderi yöntemi, marka, renk, ürün durumu vb. gibi çeşitli filtreler vardır. Amazon’un algoritmaları akıllıdır. Ürün listeleme nüshasında belirtilmesi şartıyla ürünün siyah mı kahverengi mi olduğunu anlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yalnızca bu bilgi parçası listeleme kopyasına dahil edildiğinde ürünün filtre sorgusunun alt kümesinde görüntülenmesini sağlar. Hiç şüphe yok ki, ‘optimize edilmiş bir listeleme’ kilit bir rol oynar.

Örneğin; XYZ marka kırmızı bir düzleştirici satıyorsunuz ve ilanınızın ‘saç düzleştirici’ kategorisinde ve ‘XYZ Markası’ filtre görünümünde görünmesini istiyorsanız bu özellikleri tam olarak belirtmelisiniz.

Arama Sorgusu ile URL Arasındaki Bağlantı

Arama sonucu filtreleme sırasında Amazon, bir listelemenin URL’sini dikkate alır. Bu yüzden aşağıdaki parametreleri dikkate almanız gerekir:

 • Anahtar Kelime: Kullanıcı tarafından girilen anahtar kelimeyi ifade eder. Bu, Amazon’un genel gereksinimini ele alır. Verilen örnekte bu, ‘kırmızı saç düzleştirici’ olacaktır.
 • Düğüm: Her Amazon kategorisinin belirli bir numarası (ID) vardır. Bu kimlik, ‘Düğüm’ parametresi aracılığıyla adreslenir. Doğru kimliği bulmak için Amazon’daki kategorilerin URL’lerine bakın. ‘Saç düzleştirici’ kategorisi için bu sayı ‘1464599427’ olacaktır.
 • Brandtextebin: Brandtextebin parametresi, kendi aralığındaki farklı ürünlerin performansını karşılaştırırken yardımcı olur. Örneğin: ‘XYZ marka gri saç düzleştirici’ ile ‘ABC marka kırmızı düzleştirici’.

Amazon Arama Motoru Sıralaması Hakkında Bilgi Edinin

Amazon Arama Motoru Sıralaması Hakkında Bilgi Edinin

Amazon Satış Sıralaması, ters bir sıralama sistemidir. Bu, en kötü satış yapan ürünün en son sırada yer aldığı, en çok satışı yapan ürünün ise en üst sırada yer aldığı anlamına gelir. Birçok Amazon kullanıcısı ve uzmanı, satış sıralamalarını neyin belirlediğini hala belirlemeye çalışırken, Amazon’daki her satıcının hatırlaması gereken üç önemli şey vardır:

 • Google gibi, Amazon bile bir arama motoruna sahiptir. Bu, SEO’nun da olduğu anlamına gelir.
 • Potansiyel alıcılar, ürününüzü diğer benzer ürünler arasında bulmadan önce kesinlikle arayacaktır. Bu, ürününüzün görünürlüğünü iyileştirmenin çok önemli hale geldiği zamandır. İşte tam da bu noktada Amazon SEO devreye girer. Doğru Amazon SEO stratejileri ile sadece sıralamanızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla satış gerektirir.
 • Tam bir Amazon SEO rehberi aradığınız gibi, rakipleriniz de aynı şeyi yapar. Bu nedenle, SEO stratejilerini hemen uygulamaya başlamanın tam zamanıdır.

Her Amazon satıcısı, arama motorunun önemini ve başarılı bir işletme için sonuçlar sayfasında daha üst sıralarda görünmenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Arama sonuçlarının ilk sayfasında çıkmayan ürünler, potansiyel alıcılar tarafından asla görülmeyecektir. Buna ek olarak; bazı müşteriler ilk üç listeden sonrasını asla görmezler. Bu, kelimenin tam anlamıyla ticaretin çoğunluğunun genelde ilk üç ürün listesine odaklanan ilk sayfa üzerinden yapıldığı anlamına gelir.

Amazon A9 Algoritması Nedir?

Amazon’un A9 algoritması, arama motorunu harekete geçiren şeydir. Bu sıralama algoritması, Amazon’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız, edinmeniz gereken bir algoritmadır. A9 algoritması, Amazon’un kendisi tarafından tasarlanan ve yönetilen tescilli bir yazılımdır. Bir anahtar kelime için dizine eklenen tüm ürünleri alır ve bunları Amazon’un müşterilerine sağlamak istedikleriyle eşleşen faktörlere göre sıralar. Sıralama algoritması, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için, verilen arama terimiyle alakalı popüler ürünler sağlamaya odaklanır.

Bu şekilde alışveriş stresini en aza indirir ve müşterilerin satın almalarından memnun olma şansını en üst düzeye çıkarır. Bu, Amazon’da alışveriş yapmaya devam eden daha mutlu müşterilere yol açar ki bu da tam olarak Amazon’un görmek istediği şeydir. Ancak A9 algoritmasının sürekli değiştiğini unutmamanız gerekir.

Amazon A9 Algoritması Nasıl Çalışır?

Amazon’un algoritması, şirketin SEO ile ilgilenen yan kuruluşunun adını taşıyan A9 olarak bilinir. Amazon’da arama yaptıysanız A9 arama motorunu kullanmışsınızdır. Amazon’un eskiden, A9 ekibinin verileri analiz ettiğini, geçmiş trafik modellerini gözlemlediğini ve müşteri bir arama sorgusu girmeye karar vermeden önce Amazon’daki her ürünü açıklayan metni dizine eklediğini belirten bir A9 web sitesi vardı. Bu, alışveriş yapanların istedikleri ürünleri bulmalarına daha iyi yardımcı olur.

Geniş ölçekte bir arama yapmak için Amazon’un arama motoru ve algoritmaları, hangi öğelerin müşterinin sorgusuyla en uygun eşleşme olduğunu belirler ve ardından bunları, öğenin tüketiciyle alaka düzeyine göre puanlar.

Amazon’un sıralama algoritmaları, müşteriler için en önemli olana uyum sağlamak için birden çok alaka özelliğini birleştirmeyi ve geçmiş arama modellerini analiz etmeyi otomatik olarak öğrenir. Daha önce de belirtildiği gibi Amazon aramaları bilgi amaçlı değil işlemseldir. Sonuç olarak Amazon A9 algoritması iki temel ilke üzerine inşa edilmiştir: performans ve alaka düzeyi. Güçlü satış performansı geçmişine sahip bir ürün, bir müşterinin arama sorgularını etkin bir şekilde eşleştirmek için uygun anahtar kelimeleri kullanan bir ürün gibi, Amazon’un arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

Performans için kendinize Amazon’da ne kadar para kazandığınızı sormalısınız. Ne kadar çok satış yaparsanız, Amazon o kadar fazla fayda sağlar. Amazon’da satış yapan ürünlere öncelik verilecektir. Alaka düzeyi için, ürününüzün tüketicinin aradığı şeyle ne kadar alakalı olduğunu kendinize sorun. Amazon’da ürün listelemelerinizi optimize ederken daha yüksek organik sıralama şansınızı artırmak için bu iki faktörü göz önünde bulundurun.

A9’un Arama Sıralamalarını Hangi Faktörler Etkiler?

Amazon’un arama sonuçlarında daha iyi performans göstermek için ürün listelemelerinizi optimize etmeye hazırsanız listelemenizin performansını etkileyen faktörleri anlamalısınız. Ürününüzün sıralamasına katkıda bulunan sıralama faktörleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Aranan anahtar kelimelerle alaka düzeyi: Her şeyden önce, Amazon anahtar kelime alaka düzeyine bakar. Amaç, insanların aradığı anahtar kelimelerle eşleşen alakalı ürünler sağlamaktır. Amazon, yalnızca insanların tıklayıp satın almasını sağlayacak alakalı arama sonuçlarını dahil etmek ister. Ürünlerinizin doğru arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Kaydınız için alakalı, Amazon’a özel anahtar kelimeler bulmak için Sonar gibi araçları kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi aldıktan sonra, bunları listenize entegre etmeniz gerekir. Amazon ile, sayfanızın onlar için sıralanması için anahtar kelimeleri yalnızca bir kez entegre etmeniz gerekir.
 • Fiyatlandırma: İnsanlar her zaman ürünlerde en iyi fırsatları ararlar. Amazon’da arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız ürünlerinizi doğru fiyatlandırmalısınız. Fiyatlandırma hakkında bir fikir edinmek ve ürün anahtar kelimeleriniz için rakiplerinizin listelerine bakın. Ürünlerini nasıl fiyatlandırdıklarına bakmak ve aklınızdaki fiyatla karşılaştırmak isteyebilirsiniz. Rakiplerinize kıyasla ürünlerinizi aşırı fiyatlandırmak istemezsiniz. Amazon kullanıcıları en iyi teklifi ister ve rakiplerinden daha pahalı olan ürünlere ikinci kez bakmazlar. Aslında Amazon bunu zaten biliyor ve dönüşüm oranınızın (daha yüksek bir fiyat noktası nedeniyle) düşük olacağını ve ürününüzü daha düşük sıralayacağını varsayar.
 • Dönüşümler: Dönüşümler, sıralamanıza katkıda bulunan büyük bir faktördür. Amazon, dönüşüm sağlayan ve müşterileri memnun eden ürünleri daha üst sıralarda sıralamak ister. Bu, Amazon’un nihai hedefi olan insanların dönüşüm için gerekli eylemleri tamamlamasını sağlar. Daha fazla dönüşüm elde etmenin en iyi yolu, ürününüzün arama sorgularıyla alakalı olmasını sağlamaktır. Ürününüz alakalıysa potansiyel müşterilerin ürüne tıklama olasılığı daha yüksektir. Ürününüzü uygun bir hedef fiyatta tutmak da yardımcı olur.
 • Ürün listeleme eksiksizliği: Firmaların yaptığı en büyük hatalardan biri ürün listelemelerini tamamlamamaktır. Birçoğu sadece küçük bilgi ekleyecek ve ürünlerini yayınlayacaktır. Ürününüzün arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak istiyorsanız, eksiksiz ve bilgilendirici bir ürün listesi oluşturmalısınız. Hedef kitlenize değerli bilgiler sağlamak, işletmenizin daha fazla dönüşüm kazanmasına yardımcı olacaktır. Ürününüz hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar. Bu da o ürünü satın alma konusunda kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar.
 • Stok kaynağı: Sıralamaların zirvesine çıkmak ve zirvede kalmak istiyorsanız ürünlerinizi stokta tutmalısınız. Kullanıcılar hemen satın alamazsa Amazon ürünleri en üstte sıralamaz. Bir kullanıcının liste kaydınızı tıklaması ve ürünü stokta olmadığı için 10 gün boyunca alamadıklarını görmesi cesaret kırıcıdır. Bu, insanların stokta benzer bir ürüne sahip farklı bir listeye gitmesine yol açar. Ürünleriniz stokta yoksa sıralamanıza zarar verirsiniz.
 • Satış Sıralaması: Amazon, diğer benzer rakip ürünlere kıyasla her ürünün performansını sıralar. Ürün detaylarına girip En Çok Satanlar Puanına bakarsanız farklı kategoriler için bir sayı göreceksiniz. Bu sizin satış sıralamanızdır. Satış sıralaması, kazandığınız dönüşümlerin sayısıyla doğrudan ilişkilidir. Sürekli olarak ürünlerinizi satın alan insanlar varsa satış sıralamanız düşer. Böyle bir durumda daha yüksek bir satış sıralamasından daha düşük bir satış sıralamasına sahip olmak en iyisidir.

Amazon SEO: Amazon’da Ürün Sıralamalarını Nasıl İyileştirirsiniz?

Amazon ürün sıralamalarını iyileştirmek için sıralama faktörlerini iyice okuyup anlamalı ve bunları uygulamaya başlamalısınız. Her ürün için kapsamlı bir alakalı anahtar kelime listesi oluşturun ve yürütün ve en yüksek arama hacmine sahip olanları seçin. İlk başarılar veya başarısızlıklar dikkatinizi dağıtmasın ve her zaman neyin neden olduğunu anlamaya çalışın. Diğer pazarlama kanallarınız bugün daha fazla satış yapıyor olsa bile, Amazon SEO planınızı takip edin.

Amazon SEO, satışları artırmak için anında bir numara değildir. Uzun vadeli bir strateji ve zaman ve uygulama gerektiren bir süreçtir. Her ürün ve kategorinin kendine has özellikleri vardır ve bunları tanımak başarı için hedefiniz olacaktır. İlgi çekici metinler ve güzel resimler gibi kaliteli içerik oluşturmak için zaman ayırın. İçeriğinizi toplu olarak üretmeye başlamak kolaydır ancak uzun vadede sıralamanıza zarar verir.

Her zaman yeni şeyleri test etmeyi ve her sonucu belgelemeyi unutmayın. Başarılı işletmeler, gelecekte daha iyi kararlar almak için her zaman her şeyi belgeler. İyi bir Amazon SEO stratejisi, güncellemeyi asla bırakmamaktır. Amazon’daki aramada ilk olsanız bile pozisyonun oldukça tartışmalı olduğunu anlamalısınız. Her ne pahasına olursa olsun rekabette önde olmak gereklidir. Satış ve dönüşüm metriklerinin bilincinde olun ve bunları her gün iyileştirmek için çalışmalarınızı sürdürün.

Başarısız ürünleri veya kategorileri erkenden tanımak, diğer ürün ve kategorilere yatırım yapmak için size zaman sağlayacaktır. Google Trendler ile trendlerin bir adım önünde de olabilirsiniz. Ürününüzün trend eğrisinde mevsimsellikte nerede olduğunuzu anlamak ve ne zaman devam edeceğinizi bilmek daha iyidir.

İyi optimize edilmiş bir Amazon SEO stratejisi, ürün sayfalarınızda ve hesaplarınızda alakalı anahtar kelimeler kullanmanın ötesine geçer. Satışlarınızı da artıran her şey, sonunda arama konumlarınızı iyileştirir. Amazon’daki beklenmedik algoritma değişiklikleri bile müşteri dostu ve daha yüksek satışlara yönelik ürün listelemeleri oluşturularak tahmin edilebilir. Bu kuralı izleyerek, pozisyonlarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlama şansınız olabilir. Google ve Bing gibi diğer arama motorlarıyla karşılaştırıldığında, Amazon’un A9’u genel olarak daha az sıralama faktörü içerir ancak bunu kolaylaştırmaz veya daha az zaman almaz.

 1. Ürün Başlığı

Ürün başlığınız çok önemlidir. Sıralama algoritması ideal olarak başlıkta verilen anahtar kelime ile bir sonuç koleksiyonu göstermek ister. Başta ürün adını ve ürünün benzersiz satış noktasını koruyarak ilgili tüm bilgileri başlığınıza eklediğinizden emin olun.

Bu nedenle bir anahtar kelime için gerçekten sıralama yapmak istiyorsanız onu başlığa koymak mantıklıdır. Ancak ürün başlığında sahip olduğunuz yerin son derece sınırlı olduğunu (özellikle de oradaki marka adınız ile) göz önünde bulundurmalısınız. İstek listenizdeki tüm anahtar kelimeleri listelemek için yeterli alan yoktur.

Hangi anahtar kelimenin ürününüzü mükemmel bir şekilde tanımladığını, hedef kitlenizle eşleştiğini ve ihtiyacınız olan trafiği ve satışları getirmek için yeterli arama hacmine sahip olduğunu düşünün. Amazon ürünleri için en iyi başlığı oluşturmaya ilişkin ipuçları ise aşağıdaki gibidir:

 • Ürününüz açıklayıcı olmalı.
 • Temel özellikleri veya bileşenleri dahil edin.
 • Malzemeler ve renkleri dahil edin.
 • Uygun ise paketleme ve boyutu hakkında bilgi verin.
 • Ürününüz katlar halinde geliyorsa ürün miktarını belirtin.
 • Marka adını dahil edin.

En iyi başlıklar yalnızca en alakalı anahtar kelimeleri barındırır. Çok fazla anahtar kelime, anahtar kelime doldurma alanına girer ve bir başlığın okunuşunu doğallıktan çıkarır. Bir başlık okunabilir olmalıdır ve çok fazla özellik, özellik veya anahtar kelime içeren başlıklar müşteriniz için kafa karıştırıcı olacaktır. Seçilen anahtar kelimeler başlığın başında olmalıdır. Müşteriyi ürününüzü ilk gördüğünde etkilemek ve hemen dönüştürmesini sağlamak önemlidir. Bazı durumlarda satıcı adınızın başlıkta yer alması sonuçlarınızı artırabilir. Anahtar kelimenizi seçerek ve satıcı adınızın önüne geçerek test edebilirsiniz. Yöntemin sonuçlar üzerinde değişen etkileri olacaktır ve mutlaka test edilmeli ve ardından istenen sonuçları getirip getirmediğine karar verilmelidir.

 1. Amazon Anahtar Kelime Araştırması

Sattığınız ürün(ler) için en iyi anahtar kelimeleri seçin. Bunu yapmanın ideal bir yolu, kategorinizdeki en çok satan ürünlere bakmaktır. Bunları analiz edin ve anahtar kelimelerini çıkarın. Alakalı anahtar kelimeler kullanmak, Amazon SEO’nun en önemli kısımlarından biridir. Ürünlerinizin herhangi bir zamanda doğru anahtar kelimelerle bulunmasını istersiniz. Ürünlerinizle alakalı anahtar kelimeler seçin ve seçilen anahtar kelimelerin mümkün olduğunca yüksek aranma hacmine sahip olduğundan emin olun. Basit anahtar kelime varyasyonları, oyunda büyük ölçüde farklı arama hacimlerine sahip olabilir. 3-6 anahtar kelime arasında herhangi bir yerden oluşan bir anahtar kelime listesi oluşturarak başlayın. Amazon’da arama yapın ve rekabetin hangi kelimeleri kullandığını görün. Özellikle ilk beş ürünü araştırın ve analiz edin. Varyasyonlarla da aramayı unutmayın. Amazon’un algoritması, varyasyonları tanımada daha iyi hale gelir ancak yine de bulunacak fırsatlar vardır. Ürünleriniz için daha alakalı anahtar kelimeler keşfetmek için Amazon anahtar kelime araçlarını kullanın.

En iyi anahtar kelimeler, müşterilerinizin kullandığı anahtar kelimelerdir. Alıcının zihniyetini edinmek, herhangi bir ürün için en iyi anahtar kelimeleri keşfetmenize yardımcı olacaktır. Arama kalıplarınızı belgeleyin ve daha fazla kelime keşfetmek için kalıbı kullanın. Anahtar kelimeler ve arama hacimleri değişebilir. Anahtar kelime listenizi buna göre güncelleyerek rekabette bir adım önde olun. Anahtar kelimelerinizi güncellerken olduğu gibi hangi anahtar kelime kombinasyonlarının sizin için en iyi sonucu verdiğini görmek için zaman zaman yeni değişkenleri test etmeyi unutmayın.

 1. Ürün Fiyatı

Ürününüz için bir ‘fiyat’ belirlediğinizde tüm aynı ürünler için rekabeti kontrol ettiğinizden emin olun. Daha büyük fiyat boşlukları asla kazanamayacak. Daima rakiplerinizin fiyatını geçmeye veya eşleştirmeye çalışın. Küçük balıkları dışarı atmak için fiyatları mantıksız miktarlara indirmeye çalışın.

Rekabete uymayan fiyatların daha üst sıralarda yer alması daha zor olacaktır. Ortalamadan çok düşük veya yüksek bir ürün fiyatı, Amazon SEO’nuzu olumsuz etkiler. Ürün fiyatlarını rakiplerinize uyacak şekilde optimize etmek yalnızca sıralamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda listelemenizi son müşteri için daha çekici hale getirir. Bu, daha yüksek fiyatlarla satış yapamayacağınız ve daha kötü bir sıralama alamayacağınız anlamına gelmez, ancak daha yüksek fiyatları haklı çıkaran katma değeri sağlamanız gerekir. Müşterileriniz farkı anlayacak. Rakiplerinden daha düşük fiyatlara sahip olmak satışlar, tıklama oranları ve dönüşüm üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yine de her zaman kar marjınızın üstünde olduğunuzdan emin olun.

 1. Ürün Görselleri

Yüksek kaliteli ve davetkar görsellerin tıklamalara ve satışa dönüşme şansı daha yüksektir ve daha yüksek sıralamalara yol açar. Ürünle alakalı kaliteli görseller ve ürünü olabildiğince iyi gösteren görseller kullanın. Amazon, sitede yakınlaştırma işlevini etkinleştirmek için yükseklik veya ağırlık olarak en az 1.000 piksel olan resimlerin kullanılmasını önerir. Amazon, yakınlaştırılabilir görsellerin ürün listelemelerindeki satışları artırdığını söyler. Kaliteli görseller, genel pazarlama stratejinizde de kullanılmalıdır. Ürününüzün çevresinde ek kaliteli içeriğe sahip olmak, pazarlama fırsatlarınızın çeşitliliğini artırır.

 1. Ürün Açıklaması

Ürün açıklamanızı yukarıdaki ekran görüntüsü gibi A+ içerikle (eski adıyla Gelişmiş Marka İçeriği veya EBC) değiştirirseniz metnin dizine eklenmeyeceğini belirtmekte fayda vardır. Bu, Geliştirilmiş Marka İçeriğinizde veya A+ içeriğinizde (en azından Amazon SEO için değil) hangi anahtar kelimeleri kullandığınızın önemli olmadığı anlamına gelir. Diğer önemli yönlerin yanı sıra, ürün açıklaması müşteriyi ‘Sepete Ekle’ düğmesini tıklamaya ve satın almaya ikna etmeye hizmet eder.

Bir müşteriye çevrimiçi satış yaparken ürün açıklaması çok önemlidir ve satış yapmak için çok ayrıntılı ve ikna edici olmalıdır. Önce okunabilir ve doğal olarak seçilen alakalı anahtar kelimeleri içeren bir açıklama üretin. Hedef müşterinizin ürününüz hakkında ne okumak isteyeceğini düşünün. Elinizde veri varsa geçmişte hangi kombinasyonun sizin için en iyi sonucu verdiğini görün. Sonunda net bir harekete geçirici mesaj (CTA) sunun. Net bir CTA, dönüşümleri artıracak ve müşterinin satın alma işlemini tamamlaması ve rakip bir liste seçmemesi için ince bir hatırlatma olacaktır. Onları rekabette öne çıkarmak için açıklamalarınızda hikaye anlatımından yararlanın. Müşterilerinize, ürününüzün neden hayatlarını daha iyi hale getireceğini ve her zaman bir müşterinin sorununu çözeceğini açıklayın ve söyleyin.

 1. Ürün Özellikleri

Müşterinize ürününüzün ana özelliklerini anlatmak için madde işaretleri kullanmak önemlidir. Madde işaretleri ürün açıklamalarından öncedir ve müşterilerinizin daha fazla okumasını sağlamanın bir yöntemidir. Madde işaretleri şunları içermelidir:

 • Ürünlerinizin başlıca faydaları
 • Malzemeler, bileşenler ve boyutlar
 • Alakalı anahtar kelimeleri

Bir ürün yayınladığınızda, muhtemelen onun hakkında söylemek istediğiniz çok şey vardır. Sonuçta rakiplerinize kıyasla ürünlerinizin avantajları konusunda hedef kitlenize gerçekten satış yapmak istiyorsunuz. Bunu yaptığınızda, kitlenizin okuması için yönetilebilir olması için bilgilerinizi parçalamanız önemlidir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, ürün açıklamalarınızı madde işaretlerine ayırmaktır. Kitlenizin bilgileri sindirmesi için kolay bir yoldur. İnsanlar bilgilerin kısa ve kolay okunmasını sever. Madde işaretli ürünler de daha iyi dönüştürme eğilimindedir. İnsanlar bilgileri daha fazla okur ve satın alma konusunda daha bilinçli hissederler. Bu, daha fazla dönüşüm kazandığınız için Amazon SEO sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olur.

 1. Ürün Stok Durumu

Ürününüzün hiçbir zaman ‘stokta kalmamasını’ sağlamak önemlidir çünkü bu size sıralama kaybettirebilir. Ürününüzün Amazon’da bulunmaması kötü bir sinyaldir ve buna sahip olmak istemezsiniz. Satın alınacak bir ürün yoksa ürün listelemenizi ve sıralamasını oluşturan tüm sıkı çalışma boşa gidecektir. Amazon daha fazla satmakla ilgili olduğundan, stokta olmayan ürünleriniz hemen çıkma oranlarınızı artıracak ve sıralamalarınızı düşürecektir. Kısa vadede sıralama kaybetmemek için ürünlerinizi her zaman stokta bulundurduğunuzdan emin olmalısınız.

 1. Ürünün Backend Arama Anahtar Kelimeleri

Backend arama anahtar kelimelerine dahil etmeniz gereken önemli şeyler şunları içerir:

 • Açıklamanıza veya başlığınıza sığdıramadığınız anahtar kelimeler veya arama terimleri
 • Bir ürünün yazım hataları (ki bu hala müşteriler Amazon’da yüksek oranda arama yapma eğilimindedir) veya ürününüzle ilgili anahtar kelimeler
 • Alışveriş yapanların arayabileceği diğer eş anlamlılar

Backend anahtar kelimeleri, Amazon arama motoruna bir ürünün arama motorunda belirli bir anahtar kelime grubunu hedeflediğini söyler. Backend anahtar kelimeleri, Amazon’un müşterilerine daha iyi hizmet vermesine ve ürünlerin platformda daha alakalı olmasına yardımcı olur. Backend anahtar kelimeleri, listelerde müşteri için görünmez. Hesabınızdaki backend bölümünde yalnızca sizin tarafınızdan görülürler. Backend bölümünün içinde, anahtar kelimelerle doldurulması için 50 karakter sınırına sahip beş alan vardır. Sınırı aşan herhangi bir karakter dizine eklenmez. Bu yüzden sınırı aşmaktan kaçınmalısınız.

 1. Ürün İncelemeleri ve Puanları

Olumlu yorumlar ne kadar yüksek olursa ürünün değeri o kadar iyi olur. Bu aynı zamanda, müşteri incelemelerini yararlı veya yararsız olarak değerlendirebilecek diğer kullanıcıların ve alıcıların puanlarıyla da yansıtılır.

Ürün incelemeleri Amazon SEO’da büyük rol oynar. Ürün listelemenizde sahip olduğunuz inceleme sayısı, daha üst sıralarda yer alma şansını artırır. Çok sayıda olumlu yoruma sahip olmak, ürününüzün daha geniş arama hacmine sahip daha geniş anahtar kelimelerde sıralamasına yardımcı olur. Olumlu ürün incelemeleri, incelemeler güven oluşturduğundan ve tıklama oranları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğundan satışları artırır. Düşük veya hiç inceleme olmayan ürün, özellikle hedeflenen anahtar kelimelerde çok fazla rekabet varsa daha düşük sıralamaya sahip olma eğilimindedir. Tüm yorumlar eşit yaratılmamıştır ve olumsuz yorumlar ciddiye alınmalıdır. Olumsuz yorumları mümkün olan en kısa sürede ele alın ve ilk etapta neden olumsuz yorumlar olduğunu öğrenin. Yorumlar ve özellikle de olumsuz olanlar, satıcıya ürünlerini ve işlerini daha iyi hale getirme şansı verir. Sınırlı satışlar size yorum toplamak için pek çok fırsat bırakmadığından, inceleme toplamak başlangıçta daha zor olabilir. Kaliteli incelemelere sahip olmak Amazon SEO’daki en yavaş süreç olduğundan mümkün olan en kısa sürede takip e-postaları göndererek incelemeleri toplamaya başlayın.

 1. Ürünü Satarken Amazon FBA Kullanın

Amazon Lojistik (FBA), Amazon’un lojistik ağına erişim sağlayarak işletmelerin büyümesine yardımcı olan bir hizmettir. İşletmeler ürünleri Amazon lojistik merkezlerine gönderir ve bir müşteri bir satın alma yaptığında bu siparişlerin teslim alınması, paketlenmesi, nakliyesi, müşteri hizmetleri ve iadeleri ile ilgilenir. Etkili, güvenilir e-ticaret gerçekleştirme, müşterileri memnun eder. Amazon’un yeni seçim programı, reklamlarda ücretsiz promosyon tıklamaları, lojistik merkezlerine ücretsiz gönderim, ücretsiz depolama, ücretsiz kaldırma ve ücretsiz iade işlemi sunar. Amazon Lojistik, sipariş karşılama sıkıntılarınızı ortadan kaldırmanıza ve işletmenizi ölçeklendirmenize yardımcı olabilir. Bu yüzden bunu kullanmanız önemlidir. Bunun için ise aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • FBA’yı kurun ve Amazon satış hesabınızı oluşturun. FBA’yı kurmak için ise Seller Central’da oturum açın.
 • Ürün listelemelerinizi oluşturun. Ürünlerinizi Amazon kataloğuna ekledikten sonra Amazon Lojistik envanterini belirtin.
 • Ürünlerinizi hazırlayın. Ürünlerinizi Amazon paketleme yönergelerine ve nakliye ve yönlendirme gereksinimlerine göre bir lojistik merkezine güvenli ve emniyetli bir şekilde ulaştırmak için hazırlayın.
 • Ürünlerinizi Amazon’a gönderin. Gönderi planınızı oluşturun, Amazon gönderi kimliği etiketlerini yazdırın ve gönderilerinizi Amazon lojistik merkezlerine gönderin. Amazon’a envanter gönderme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Amazon SEO stratejilerine istinaden en doğru şekilde bilgi almak ve uygulayabilir nitelikte olmak için SEO Eğitimi almayı değerlendirebilirsiniz. Uzman bir kadrodan alacağınız SEO Eğitimi ile Amazon SEO dışında da birçok stratejik bilgi edinebilir, web siteniz için doğru SEO planlaması yapıp uygulayabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın