Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar: 2 hafta önce yayınlandı

Affiliate marketing nedir? Günümüzde birçok sektörde internet üzerinden para kazanmak için ihtiyaç duyulan tek şey; bir web sitesi. Çoğu insan kendi ürünlerini geliştirmek veya bir hizmet sunmak zorunda da değil. İşte buna affiliate marketing adı veriliyor. Birçok pazarlamacı affiliate marketing pazarlamasının bir web sitesinden para kazanmanın en popüler yollarından biri olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte birçok bağlı kuruluş pazarlamacısı da SEO affiliate marketing’in web sitenizin kaliteli trafik çekebilmesine oldukça büyük bir katkı sağlayacağını da bilir. Bu bağlamda SEO affiliate marketing stratejileri, tanıtılacak doğru ürünleri ve bağlı kuruluş programlarını bulmaya odaklanır.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing başka bir şirketin ürün veya hizmetleriyle ilgili belirli platformlar üzerinde gerçekleştireceğiniz satışlardan komisyon alacağınız bir pazarlama türüdür. Komisyonlar genellikle satış fiyatının belirli bir yüzdesi olarak belirlenir. Ancak kimi zaman sabit bir miktar olarak da belirlenebilir. Affiliate marketing nedir sorusunun cevabını daha net bir şekilde anlayabilmek adına bu sistemin nasıl çalıştığına da bir göz atmak faydalı olacaktır. Ardından da merak edenler için bağlı kuruluş pazarlamasına nasıl başlanacağını detaylı olarak açıklayarak yazımıza devam edeceğiz.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

Affiliate marketing ürün pazarlama ve yaratma sorumluluklarını taraflar arasında yayar. Bu da katkıda bulunanlara kardan bir miktar pay sağlar. Bunun karşılığında ise daha etkili bir pazarlama stratejisi geliştirebilmek adına farklı çevrimiçi bireylerin yeteneklerinden yararlanır. Bu sürece üç farklı taraf dahil edilmelidir. Bu taraflardan birincisi satıcı ve ürün yaratıcılarıdır. Sürece dahil olacak ikinci taraf ise bağlı kuruluş veya reklam verenlerdir. Affiliate marketing içerisine dahil olması gereken son taraf da doğal olarak tüketicilerdir. Sürece dahil olan bu üç farklı taraf arasındaki ilişki girişimin başarılı olması için son derece önemlidir.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing için öncelikle bir platform tercihi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Teoride bunu birçok platform üzerinden yapabilirsiniz. Özellikle Instagram bu konuda son dönemlerde önemli atılımlar gerçekleştirdi. Fakat genel olarak satışlarınızı bir blog veya YouTube kanalı aracılığıyla bir kitle oluşturarak artırmak çok daha etkili bir yöntemdir. Günümüzde bir blog başlatmak eskisine nazaran çok daha kolay ve ucuzdur. Bunu nasıl yapabileceğinizi öğreten çevrimiçi birçok kaynaktan da faydalanabilirsiniz. Bu da size muhtemelen en fazla ayda sadece birkaç dolara mal olacak. Web siteniz tamamen hazır olduğu zaman daha iyi bir sıralama şansı elde edebilmek adına SEO çalışmalarından da faydalanmanız son derece verimli olacaktır.

Gelelim şimdi de bahsedeceğimiz diğer platform olan YouTube’a. YouTube platformu için bir içerik oluşturmak ve bu içeriği platforma yüklemek tamamen ücretsizdir. Bu da YouTube’u birçok Affiliate pazarlamacısı için oldukça ideal bir platform haline getiriyor. Yapmanız gereken en önemli şey; videolarınızı SEO için optimize etmek. Ardından ise açıklamanıza bağlı kuruluş bağlantılarını ekleyin.

Platformunuzu belirledikten sonra sıra nişinizi seçmeye geldi. Öncelikle şunu belirtelim ki günümüzde bir blog başlatmak çok rekabetçi bir işe girişmek anlamına geliyor. Bu noktada en iyi başarı şansını yakalayabilmeniz adına tercih edeceğiniz nişin ne kadar rekabetçi olduğu son derece önemli konudur. Bu bağlamda öncelikle belirli bir kategoriye odaklanan bir konu belirleyin. Konularınızı daha spesifik olarak belirlemek her şeyden önce daha odaklı bir kitle oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu durum da doğal olarak arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma potansiyelinizi bir hayli yükseltecektir. Belirlemiş olduğunuz niş içerisinde spesifik bir kategori seçerek web sitenize yeterli miktarlarda trafik sağlayacak bir kitle oluşturabildiyseniz artık nişinizdeki diğer kategorilere de genişleyebilirsiniz. Bu durum web sitenizin tutarlılığını önemli ölçüde artıracaktır.

Son olarak ise katılmak için bağlı kuruluş programları bulmanız gerekmektedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç tür bağlı kuruluş programı bulunmaktadır. Bunlardan ilki yüksek ücretli ve düşük hacimli ortaklık programlarıdır. İkincisi de bunun tam tersi olan düşük ücretli ve yüksek hacimli ortaklık programlarıdır. Katılabileceğiniz son ortaklık programı ise yüksek ücretli ve yüksek hacimli ortaklık programlarıdır.

Affiliate Marketing Ne Kadar Kazandırır?

Affiliate Marketing Ne Kadar Kazandırır?

Affiliate pazarlamada sınır yoktur. Elde edeceğiniz kazanç da sınırlarınız da nişinize ve koyduğunuz iş miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Birçok insan özverili ve sıkı çalışma neticesinde yüksek kazançlar sağlayan markalarını oluşturabilmeyi başarabiliyor. Ancak bu seviyeye ulaşmak için yıllarca uğraşmaları gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Siz de bu işe yeni başlıyorsanız bir süreliğine birtakım zorluklarla yüzleşmeniz gerekecek. Bu bağlamda beklentilerinizi uzun vadeye yayarak yönetmeniz gerekiyor. Hemen büyük paralar kazanmayacaksınız. Ancak bu durumun cesaretinizi kırmasına da izin vermemelisiniz.

Affiliate Marketing Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Affiliate marketing için en büyük avantaj; oldukça düşük maliyetli ve düşük riskli olmasıdır. Genellikle bir işe başlamak için ürün, çalışan, ekipman ve kira gibi peşin maliyetlere katlanmak gerekir. Bu durum da girişeceğiniz işi hiç şüphesiz daha riskli ve daha pahalı hale getirir. Bağlı kuruluş pazarlamasında ise ihtiyacınız olan tek şey bir web sitesidir. Başlayacağınız iş başarısız olsa bile harcayacağınız tek şey zamanınız ve biraz paradır. İkinci önemli avantaj ise ölçeklenmesinin oldukça kolay olmasıdır. Geleneksel bir satış personeli sadece belirli bir şirketin ürün veya hizmetini satar. Buna karşın bağlı kuruluş pazarlamacıları ise birçok farklı şirketin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtabilir ve her birisinden komisyon kazanabilir.

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Günümüzde affiliate marketing girişimcileri için satış ortaklığı sağlayan birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerinden kimisi sadece belirli sektörlerle ilgili olsa da birçoğunda aklınıza gelebilecek her türlü ürün ve hizmet satışı gerçekleştirilmektedir. Peki bu web siteleri başlıca olarak hangileridir? Haydi şimdi de bu konudan biraz bahsedelim.

 • ShareASale Affiliate
 • Solvid Affiliate
 • Amazon Associates
 • eBay Partners
 • Shopify Affiliate Program
 • Clickbank
 • Rakuten Marketing Affiliates
 • Leadpages Partner
 • Jotform Affiliate Program
 • CJ Affiliate Publisher’s Program
 • Bluehost Affiliate Program
 • ConvertKit Affiliate Program
 • MaxBounry Affiliate Network
 • Google AdSense
 • Post Affiliate Pro
 • Chitika Publisher’s Network

SEO, Affiliate Marketing’de Nasıl Çalışır?

SEO, Affiliate Marketing’de Nasıl Çalışır?

SEO, çevrimiçi pazarlama stratejilerinin her alanında son derece önemli bir etkiye sahiptir. Bu durum doğal olarak affiliate marketing konusunda da geçerli. Peki SEO bu süreçte nasıl çalışır? Affiliate marketing için en etkili SEO stratejileri nelerdir?

Affiliate marketing için en etkili SEO stratejilerinin ilk aşaması her zaman doğru nişi belirlemekle başlar. Ardından bu nişe en uygun doğru ürünün tespit edilmesi gerekir. İşte bu aşamadan sonra girişiminizi başarıya taşıyacak en önemli SEO unsurları devreye girer. Bu noktada nişinize uygun olarak seçmiş olduğunuz ürün için hedeflenecek en doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekmektedir. Bunu yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak girişiminizi başarıya taşıyacak önemli bir etki yaratacaktır.

Bir sonraki aşamada ise doğru bir domain adı belirlemeniz gerekecek. Bu aşamadan sonra ise sıra ortaklık linklerinizi no-follow olarak işaretlemeye gelecek. Son olarak web sitenizi dönüşüm odaklı optimize ederek satışlarınızı artırmayı sağlayabilirsiniz. Sıralamış olduğumuz tüm bu adımlar affiliate marketing girişiminizi başarıya ulaştıracak temel SEO uygulamalarıdır. Bu uygulamaların tamamen profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesini tercih ederseniz bir SEO Danışmanlığı hizmeti almayı değerlendirebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın