Amerikan seçimleri en çok web üzerinde konuşuluyor. Seçimlerle ilgili çok sayıda infografikte hazırlandı. İşte sizin için seçtiğimiz bazı infografikler;

Google servislerindeki başkan adaylarının popülaritesini anlatan bu infografiğe göre Google aramalarında başabaş gidiyor iki aday. Obama Romney’e göre çok daha fazla haber sitelerinde haber olmuş. Romney ile ilgili videolar ise çok daha fazla izlenmeye başlanmış. Google Plus’taki takipçi sayısında ise Obama açık ara önde.

obama-vs-romney
Bu infografikte ise Cumhuriyetçi ve Demokrat seçmenlerin hayata bakış açılarına göre farklılıkları incelenmiş.

Cumhuriyetçi seçmenler nükleer enerji isterken, demokrat seçmenler güneş enerjisine yatırım yapılmasını istiyor ya da Demokratlar Batman’i severken Cumhuriyetçiler Hancock seviyor gibi ilginç bilgiler yer almakta.  Bu infografik ise StumbleUpon tarafından hazırlanmış.
what-obama-and-romney-voters-like_50885ec9555a8_w587
Guardian gazetesinin hazırladığı HTML5 grafiğiyle ziyaretçiler balonlarla Romney ya da Obama’ya oy verebiliyorlar. Adaylar kazandıkları eyalet sayısına göre gülümseyip, üzülüyorlar.  Oldukça ilgi çekici bir çalışma yapmış Guardian. Şuanda Obama açık ara önde gözüküyor.

Resme tıklayarak uygulamaya gidebilirsiniz. 

is-barack-obama-the-president_5063a5f6e0085_w587

Bu infografikte ise 1788 yılından itibaren ABD seçimleri ayrıntılarıyla anlatılıyor. Hangi seçimi kim kazanmış Senato’da ne kadar temsile ulaşmış vb. bilgilere erişebiliyorsunuz.

the-united-states-congress_508ed187325b3_w587
Bu infografik ise Mortgage Refinance tarafından hazırlanmış. İki adayın vaatlerini anlatan bu infografiğe göre Obama vergileri yükseltmek, Romney azaltmak niyetinde. Obama’nın ilk hedef olarak ekonomiyi düzeltmek istediğini, Romney’nin ise konut krizini çözmek istediği belirtiliyor.

obama-vs-romney-realestate-and-mortgage-refinance_50954ec12d222_w587

Son olarak bu seçim için ne kadar para harcanmış, nerelere harcanmış onları inceleyelim. Öncelikle neredeyse son 3 seçimde harcanan kaynak kadar bir kaynak harcanmış bu seçimler için. Yaklaşık olarak 1.4 milyar dolar. Eyalet eyalet nereden ne kadar kaynak sağlanmış  inceleyebiliyoruz.

the-business-of-running-for-president_5097eb9300164_w587

Elektronik verilere göre Obama’nın seçimi kazanacağı öngörülse de Cumhuriyetçilerin internetle arasının pekte iyi olmadığı da bilinmekte. Sonuç ne olacak bilmiyoruz ama Türkiye’deki seçimlerde de böyle ayrıntılı infografiklerin hazırlanmasını temenni ediyoruz.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?